Sheboygan Kennel Club, Inc. Plymouth, WI 2018-09-22
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 544
Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jane Haefner
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jane Haefner
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 93
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Flatford Ruffles and Flourishes MH
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Sapphire Authority
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Royalart's Let's Have A Party
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 83
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Afghan Hound
- Name: Countrywind's Looks Good On Paper
- Breed: Basset Hound
- Name: First Class Dutchess of Cambridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 105
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcaste's Hammertime U Cant Touch This
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Hausful's One For The Road
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: Chayo Time After Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Dawn Hansen
- Entry: 36
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ......Until Now
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Kilkenny's Across The Universe At Setanta
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Anstamm Tansy Takes Off
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Gingerblu How Do You Like Me Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 103
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock My World
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Easy Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 67
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS KJ's What About Bob
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 45
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire's Concealed Carrie
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Snou Mirekl Leader Partii
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.