West Volusia Kennel Club Deland, FL 2018-09-23
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1167
Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Bohannon
- Entry: 36
- Class: Open Intermediate
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 498
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Trilogy's Slight Of Hand
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Bohannon
- Entry: 35
- Class: Master
- Name: Adrianna Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark Lucas
- Entry: 498
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Pennywise Hearthrob
Sporting Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 239
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Scion Clean Sweep
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Double D's Reece Lovin The Bigsky At Timberlake
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jim Owens
- Entry: 146
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life In The Fast Lane
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Entry: 158
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Danendvor Terragold Diamante Brilliante
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Summit Ash Notell Motel
- Breed: Mastiff
- Name: Harvest Haze Judgment Affirmed
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 113
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Russell Terrier
- Name: R.I.V. Turn Up The Joules
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Rockstaff Celtic Guardian CGC TKN FDC
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Pennywise Hearthrob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 218
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Pekingese
- Name: Pekeden Prima Dona
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 130
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Trilogy's Slight Of Hand
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Country N Rockstar's Fortunate Son CGC
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Conmoy's Boston Onwards
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Entry: 155
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside's Me N' My Shadow
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Kennaree's Claiming The Spotlight RN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Trouble's Brewing In Paradise
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 2
- Breed: Russian Toy
- Name: Gingerbred Olympic Gold RA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.