Oak Ridge Kennel Club Harriman, TN 2018-10-07
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 506
Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Bluquo's Saturday Night Special
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Johnathon Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
- Entry: ---
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Musicbox Boondock Goin' Commando
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
- Entry: ---
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Bluquo's Saturday Night Special
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 45
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Tradewinds Ida Bomb CA
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire CA DM DS CGC TKN
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Cameo Siloet's Gold Coast Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 47
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Lagniappe Cajun Zydeco Bon-Ton
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Murdoch Of Cill Chuillinn JC CA BCAT CGC TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 69
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Vintage Tenace Teal
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Double Q's Spot On At Derby
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHB Westhaven's When You Wish Upon A Star
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Breezy's Hill's Master Chief CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 40
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom Dirty Rotten Scoundrel
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Bluquo's Saturday Night Special
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Mosaic's Fifth Element
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purston RATS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 77
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Sunkissed Sorry Not Sorry
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: Bcr Eye Candy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
- Entry: 88
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Arabelle's The Messenger
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Musicbox Boondock Goin' Commando
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Diamond Ridge Noble Intentions
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Ah's Siriusdrms Saratoga Passage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 140
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Twoj's Hellof a Night
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Steeldiamonds Gold Label
- Breed: Puli
- Name: GCHB Moonshadow A League Of Her Own CDX BN RAE FDC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Legacy Legend's All The Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Absent
- Entry: 2
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.