Kennel Club of Buffalo, Inc. Hamburg, NY 2018-10-13
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 776
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHB Ultra Quest No Stone Unturned CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Elena Gugino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 257
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Foxhaus Tyr Of Foxomania
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 12
- Class: Novice Senior
- Name: Annalise Walgreen
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 257
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Kiss Bully Finesse X-Factor At Favorite Child
Sporting Group
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 167
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Be-fit's The Girl Next Door
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 76
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Luvakis Shirley's Legen-WaitForIt-dary!Legendary!JC CGC TKN CGCU
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mayapple It Wasn't Me
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Raven Vom Luchemer Bruckchen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 124
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday
- Breed: Boxer
- Name: GCH Hi-Tech's Shake Rattle N Roll
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Aegis Captain Chunk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 46
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Bullseye King Of The Jungle
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Redhawk Steadfast N' True
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 88
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHB Ultra Quest No Stone Unturned CGC
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Pug
- Name: GCHG Whispering River's Tango Too
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 94
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Hillwood Ale Kai Evelene
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB Delamer Summer Hotter Than Others
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Alharin The Shadow Knows AShford CGCA RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 87
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Haystac's Montgomery The Spartan General
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH WindDancer Glimmer Of Hope
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Podpora Rawipon
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 1
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Prestige Streetcar Named Desire TD
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.