Ramapo Kennel Club Augusta, NJ 2018-10-13
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 622
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline M Rayner
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Lauren Lang
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark Kennedy
- Entry: ---
- Breed: Havanese
- Name: Los Puntos Little Black Dress
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 8
- Class: Novice Intermediate
- Name: Daniel Adamavage
- Breed: Irish Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Mark Kennedy
- Entry: ---
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Karma's Lunar Blazing Jet Star
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 141
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Happy Tails Vizslas Auntumn's Fortune
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Frakaris Lobuff O! Ryan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 75
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lionlamb's Dark Horse
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dikerdachs-Doxieville's Little Red Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 132
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Mercury's Scylla
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Impyrial's Guardenia That's Amore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Valeria Rickard
- Entry: 29
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Border Terrier
- Name: Starkweather Highland Fling Of Northsky
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Samabel Star Spangled Girl
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Miller's Wonderful Walter Of Thistledew
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark Kennedy
- Entry: 68
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCHB San-Chi's Tribute To Adair
- Breed: Havanese
- Name: Jangle-N-Gemstone Like A Hurricane
- Breed: Papillon
- Name: CH Involvo Man In The Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 38
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth L. Rayner, Jr.
- Entry: 124
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Strong Enough To Bend
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.