Mattoon Kennel Club, Inc. Springfield, IL 2018-10-19
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 604
Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Kailey Mastronardi
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 175
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gryphonwood's The Amazing Power N Responsibility
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 175
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Arterra's Lady Of Valour
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 89
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG RouxChien Rock Star Of The Pack JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 75
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sanhurst Skywalker JC
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Briden's Incredible Hulk Of Possom Creek
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Ina Balin Of Malabo APD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 113
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHP Grosser Family Altair RN CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 60
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ......Until Now
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 96
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smooth Operator
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-Net Rockys Little Dillio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 84
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 77
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry Surfin Safari
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Blackfrosts Indian River Bottom Cooper
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.