Tennessee Valley Kennel Club Knoxville, TN 2018-11-03
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 973
Best In Show
- Judge: David Haddock
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: David Haddock
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
Junior Showmanship
- Judge: Helen Stein
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Johnny Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Helen Stein
- Entry: 347
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire CA DM DS CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Helen Stein
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Glowatz
- Breed: Wirehaired Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Helen Stein
- Entry: 347
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Largo & Rosemont's Gracious Gift MW
Sporting Group
- Judge: Dr. Ronald Spritzer
- Entry: 166
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Passion N Powderhorn Only Game In Town
- Breed: Vizsla
- Name: CH Paradox Rocket's Red Glare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Carol Spritzer
- Entry: 182
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Petalpusher Dressed To Impress MSP
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Dun Myrica Never Say Never Of Eagle
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Yashanti's You Ain't Seen Nothing Yet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Ronald Spritzer
- Entry: 144
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Stoneridge New Beginning V Spring Hill CGCA TKN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Seaworthy's You Baby You CGC CD TKN
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Halcyon's All You Need is Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 74
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Veneriee Winning Ticket
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Hi-Kel Terrydale Troubadour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Helen Stein
- Entry: 111
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Tenacious At Applegarth
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Cherbo's Maximon Force @Dulin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Helen Stein
- Entry: 70
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Willo's Rolls Parked At MaGoo's House
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lionheart's Fortune Thank You Ma'am!
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Starlight's Lady In Waiting
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 192
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Coastalviews Blueberry Hill
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Qubic's Tru Blu At Peek-A-Boo CD PCD BN RA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: David Haddock
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Brindle Wolf Ogin
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.