South Windsor Kennel Club West Springfield, MA 2018-11-24
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1877
Best In Show
- Judge: Ms. Sharon R. Lyons
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sharon R. Lyons
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Burns
- Entry: 42
- Class: Open Senior
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 612
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N hIghpoint Ain't She Sweet
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Burns
- Entry: 42
- Class: Open Intermediate
- Name: Logan MacMillen
- Breed: Saluki
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Thomas M. Davies
- Entry: 612
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 398
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: English Setter
- Name: CH Sevenoaks Lady Penelope
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstor Sherlock Holmes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
- Entry: 251
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashira's Just Beat M All
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimler Marque At Saranan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 326
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Magis Early Bird Special
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 135
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 201
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlo
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH We-Syng Windham Kirin O'Cuana
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Integra High Heels And Pearls At Kashmire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 181
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Tedi-Lan's Frankly My Dear
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Mokiema's Pinnacle Of Georgetown CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 273
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Propwash Seafire
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Mary Ann Brocious
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Anam Chara Any Given Sunday
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.