Arrowhead Kennel Club Chandler, AZ 2018-11-26
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 883
Best In Show
- Judge: Mr. James E. Taylor
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E. Taylor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Stephen Wheeler
- Entry: 275
- Breed: Whippet
- Name: CH Nordic Sea Von Mullewapp At Starline
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Stephen Wheeler
- Entry: 275
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Summit N Dals Alley Smooth Operator
Sporting Group
- Judge: Ulla Greenwood
- Entry: 106
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Brittany
- Name: GCH Triumphant's Flying Circus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 124
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Cjs Ranch Magical Mystery Zander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 142
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Karaboudjan's Bonfire Of The Vanities
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr, James J. Ham
- Entry: 49
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Redsky's Rangel's Rememberance
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Blossom Valley Doppleganger Of Wild fire
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ulla Greenwood
- Entry: 155
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Estillinis Black Panther
- Breed: Toy Poodle
- Name: Clarion Double Whammy
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Amayla's Next Evolution
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Namaste Ice And Fire At Summit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 121
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Standard Poodle
- Name: Crystalton Tees Me HRH Aviator
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Carobs Sam I Am Of Relentless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
- Entry: 143
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHG Broadcreek's Hurricane TT
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.