Holyoke Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-11-26
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 899
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie Maulucci
- Entry: 195
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Wismiss Redhawk Here Comes The Sun
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Laurie Maulucci
- Entry: 195
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Devil In Her Heart
Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 149
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Heelmark Shikari Chand Sifarish JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 103
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Topsfiled-Sanchu Poppycock
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Whippet
- Name: Tekdal Found At Falconeer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Mary Anne Brocious
- Entry: 148
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander Take Take It To The Limit
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Undermountain V. Sonatine's Star Dust
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 52
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Redhawk Steadfast N' True
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 107
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Pug
- Name: GCHG Foursquare Dancin' Machine
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Devil In Her Heart
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 80
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's Eye Eye Eliott
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 114
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Nirvana's Sunshine Ghost Rider CGC HXAD TKA FDC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Haystac's Montgomery The Spartan General
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Birch GG Hermes The Herdsman THDN CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.