Columbus Kennel Club Perry, GA 2018-11-28
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 993
Best In Show
- Judge: Doug Windsor
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Doug Windsor
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 214
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Dias Lxe Saesar (Republic of Korea)
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Rachel DeSanto
- Breed: Black Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 214
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Centary Sugar The Last Sweetheart By Chance
Sporting Group
- Judge: Joe Gregory
- Entry: 158
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Dias Lxe Saesar (Republic of Korea)
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Vizsla
- Name: CH Vista Ridge Silent Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Frederick Dewsbury
- Entry: 97
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Ridgekrest Zeus Eye Of The Storm CGC
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHB Crossroad's Trico Just Like Mike
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Kayseas Special K
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Wendy Schira
- Entry: 182
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG CAB's Lagarada Wrap'd N Gold Rib'n XR
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Beowulf & Nevaeh Hard Fast & Beautiful
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: G. Timothy Doxtater
- Entry: 116
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Jet Aire's Cosmic Discovery
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Destineez Wild Blue Yonder
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joe Gregory
- Entry: 171
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 131
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 138
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Wendy Schira
- Entry: 4
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Cal Curly Coats Bad Moon Rising
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.