Northeastern Maryland Kennel Club West Friendship, MD 2018-12-02
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1154
Best In Show
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imaginatio
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Ashley Dornak
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: Gibbous Purr-Suit Of Happiness
Sporting Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 316
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NAJ NF
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 148
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 197
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG River Grove's The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Jerdan's High Intensity Catagory 5 V Victori
- Breed: Akita
- Name: GCH Argo Stecal's Ami Mignone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Valeria Rickard
- Entry: 102
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 119
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imaginatio
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kellene Backseat Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 104
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Hillwood Ale Kai Evelene
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Siren N CarriageHill's MakeWay For The Furious
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lee Brown
- Entry: 155
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadommons The Competitibe Edge RN CA
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Coastalview's Blueberry Hill
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Trinity's Diva With The Moves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Paul F. Wilhauck
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Hickory Tavern Fortune Cookie DJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.