Columbiana County Kennel Club Tallmadge, OH 2019-01-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 804
Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Don Sutton
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Gael Lewis Damron
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Marit Alsager
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Gael Lewis Damron
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Miriam Fox
- Breed: Rough Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 174
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Oncore MyKyna Heisman Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 104
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Foxcliffe Full Cry Of Winter
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Candyland Kaboom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 178
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Tandt's GMJ's The Inimitable Doc Holiday
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Me
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 47
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 109
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Guerin King Returns
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Avatar Made To Be In Pictures
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Grellis Top Brass
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 87
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Davane Happy Me
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 99
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Belgian Malinois
- Name: Boxwood Old School
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB BonCoeur's Walking In Memphis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.