Kennel Club of Palm Springs, Inc. Indio, CA 2019-01-05
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 3519
Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mickey L. Polimeni
- Entry: 58
- Class: Open Senior
- Name: Riley Capton
- Breed: Russell Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Donahue
- Entry: ---
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Alpenblicks St Bruno V Summers
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mickey L. Polimeni
- Entry: 58
- Class: Open Senior
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Donahue
- Entry: ---
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Love'n Stuff Summer Of Dreams
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 590
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. D. Scott Pfeil
- Entry: 519
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 583
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Lowenhohle Magical Phalin Perrin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaor
- Entry: 448
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH hamHampton Court Broxden What Sabella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 393
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Bayside's Beginning CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. George Milutinovich
- Entry: 401
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sheila Polk
- Entry: 343
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Vittetoes Kolatari Keilirsson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.