Battle Creek Kennel Club, Inc. Marshall, MI 2014-07-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 941
Best In Show
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Riverwatch Grand Illusion
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy Gallant
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Megan Livingston
- Breed: Tibetan Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 126
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Riverwatch Grand Illusion
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Nexus Locksley Point Of No Return
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N' Sastya's Outlaw
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Tabatha's Sunfest Decker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Roberta L. Campbell
- Entry: 108
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Leoralees True Grit At Heardachs
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Foxfire Full Force Gale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 195
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Daneks Tribute To Leatherneck
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avatar Cosmac Storm
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Tsarskaya Prihot Iz Russkoi Dinastii
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 86
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Kirkpatrick's First Generation
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tsarshadow Kentucky Windage At Foxheart
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 180
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Underwood
- Entry: 126
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Milestone Chairman Of the Board
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 101
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Briard
- Name: Indiscreet Rose Tattoo De L'Heureux
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.