Del Monte Kennel Club, Inc. Carmel, CA 2014-07-13
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1126
Best In Show
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Breed: Puli
- Name: GCH Mt Hood's Leapin' Linni Of Tordar
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Breanna Uyeno
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Entry: 194
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Sandpiper's Let Freedom Ring
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Beachcliff Eye Of The Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 139
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Raynbo's Foolish Pleasure
- Breed: Whippet
- Name: GCH Princeton's Falling In Love At Starline
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&MS Fear The Beard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 248
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Baron Dye Of Ridgetop
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Patriot's Designer Girl CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansens Leather & Lace Of Twilight
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Vinn October It Had 2VV You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 66
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Soquel Millenium Seafarer
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Sikaistaff Dancing Devil
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Penaire Cash Game At Longvue
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 150
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Mythical Traveling In Style
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Pug
- Name: GCH Brigadoon's Canton Ginger
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Centennial Farms Celebration
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 99
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Saint Florian Literati's One N Only
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Newtnine Crown Of Queen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
- Entry: 88
- Breed: Puli
- Name: GCH Mt Hood's Leapin' Linni Of Tordar
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's For Your Eyes Only
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Wigglesworth Thriller
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Fly Me To The Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.