Atlanta Kennel Club, Inc. Perry, GA 2019-04-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 2043
Best In Show
- Judge: Mr. Ken Murray
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ken Murray
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Carl Vitner
- Entry: 28
- Class: Open Intermediate
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Ellen Macke
- Entry: 615
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Baha Pyramid Scheme JC BN CGC NAJ TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Carl Vitner
- Entry: 28
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Ellen Macke
- Entry: 615
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Sporting Group
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Entry: 374
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 272
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay's Star Spangled Banner
- Breed: Azawakh
- Name: CH Eidi N Amanar Gaera At Starfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Wilhauck
- Entry: 428
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolanquest Flying Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Entry: 267
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Nortorious Pocket Rocket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 219
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's N'Palaquins They Call Me Mr.Bates
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Italian Greyhound
- Name: Marchwind Talulah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mark R. Kennedy
- Entry: 228
- Breed: Bulldog
- Name: CH Seabee's Who's My Daddy
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture
- Breed: Shiba Inu
- Name: Marma's Secret Rendezvous
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 218
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: Kyon's Sigrun Perledatter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.