Greater Shelby Kennel Club Southaven, MS 2014-07-13
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 953
Best In Show
- Judge: Vern Harvey
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Vern Harvey
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
Junior Showmanship
- Judge: Janet Schwalbe
- Entry: 20
- Class: Open Junior
- Name: Zion Zanthia Star Mitchell
- Breed: Irish Wolfhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 134
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hytree Top Gun
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Rusticwood Bentley Corsica
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Everso's Elephant's & Flowers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 92
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Bainbridge Frank Sinatra
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Basenji
- Name: CH Epic Select Never Say Goodbye
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Tetu's Comedie Francais De Bordeaux
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jeanne Zuver
- Entry: 140
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Rhapsody's the End Is The Beginning
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining
- Breed: Samoyed
- Name: Frostyacres Peppermint Rokete Rexann
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 81
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Of KCR
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence Of Purple Sage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 205
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Shih Tzu
- Name: Dancee I've Got A Secret At Purple Jade
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Pampers Cash In Hand
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 113
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Kimik's Who Dunnit
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Crosscity's Kiss My Buddah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 149
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Daybar For Your Eyes Only
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Mistybrook's Panda Crossing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Vern Harvey
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.