Twin Brooks Kennel Club, Inc. Morristown, NJ 2014-07-13
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 549
Best In Show
- Judge: Larry Terricone
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
Reserve Best In Show
- Judge: Larry Terricone
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
Junior Showmanship
- Judge: Susan Carr
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Brooke Moyer
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Larry Terricone
- Entry: 14
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Soonipi Friends In Low Places MLH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr Elliot More
- Entry: 143
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Be-Fits N Arikara Too Hot To Touch
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Beechcroft Midnight Rose's Baccara
- Breed: Pointer
- Name: CH Jack Daniels Del Conde Callejas
- Breed: Golden Retriever
- Name: Goodtime's To Tell The Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Pat. A. Mowbray-Morgan
- Entry: 57
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Shabani's Johnnie Walker Blue
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Soonipi Friends In Low Places MLH
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Basenji
- Name: GCH Akuaba N Eldorado Bungle In The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Wm . Hossler
- Entry: 146
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Allure Playing With Fire
- Breed: Great Dane
- Name: Ellenni Who Says Diamonds R A gIRLS bEST fRIEND
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snocrest's Medaglia D'Onore
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Black Pearls Avatar Iz Russkoi Dinastii
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dorothy Taylor
- Entry: 74
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Orion Solar Flare
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Wm deVilleuve
- Entry: 87
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Dynasty's The Spirit Of Grace
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hoong Tao's Walk This Way
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Susan Carr
- Entry: 80
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Diamond In The Ruff
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Malishar's Nampa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Judi Shurb
- Entry: 85
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Milas Latin Fever
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Locomotion
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Ponadto Amarant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.