Ventura County Dog Fanciers Association Ventura, CA 2019-05-11
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 708
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: ---
- Breed: Great Dane
- Name: CH Neet's Baby Face CCA BCAT RATI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Riley Capton
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Sierra Champagne A Snowflake Witness Kiss
Sporting Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 100
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCH Zoldmail Remek JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 82
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Astarte's Sir Tristan With Pips At Kazor
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Pheron's Reboot The Mission
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Tudorglen V Brendackel American Beauty MS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
- Entry: 91
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Pyrsrus Mister Maverick
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Trinity Cove Gimme Some Of That Mac & Cheese CGC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Alcan L.A. Lawman
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Showgirl's For Those About To Rock!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sally George
- Entry: 84
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Balboa Fred Perry
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seebest Supergirl
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Madeline Patterson
- Entry: 80
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Kalor Chindale Riptide
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe's Moonwalker
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH San-Di's Fine Wine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Entry: 108
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Entry: 158
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Bon-Clyde's Shoot For The Stars
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Abington's 4Pawstimeless Nat Geo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.