Scott County Kennel Club, Inc. Davenport, IA 2019-05-12
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 398
Best In Show
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Bayberry Thru The Looking Glass At Empyrean
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Manorview's Mister It's Your Lucky Day
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: MacKenzie Moore
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marcia Feld
- Entry: 7
- Class: Novice Intermediate
- Name: Blaine Halley
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 80
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Whiskeytown Remy Martin XO JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 39
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Courage Hilltop U Dont Mess With Zohan Of Afrikka CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 70
- Breed: Boxer
- Name: CH Nantess Look What's Going Down
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sunkaska's Date With Destiny
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Storm Sky's Forever Etched In Time At Storm Cloud
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 36
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Manorview's Mister It's Your Lucky Day
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Abberann Black Velvet Band By Galore
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Moxxy Shandalee Hello Gorgeous
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake Moon Over Bourbon Street RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 73
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 33
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS KJ's What About Bob
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Roger R Hartinger
- Entry: 42
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Bayberry Thru The Looking Glass At Empyrean
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook"s Mischief Maker
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Carowynd Star Attraction At Dunhill
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.