Coyote Hills Kennel Club Vallejo, CA 2019-05-19
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1019
Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Lilly Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roland L Pelland
- Entry: 334
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Southern Charm At Double R
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Audrey Boyer
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roland L. Pelland
- Entry: 334
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Firle Oak More Than Ready
Sporting Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 153
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Clussex Got The Go Ahead From Stonecroft
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 156
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Chester (Ordaz)
- Breed: Borzoi
- Name: CH Majenkir Bookstor Arctos
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Toskeydox Wiccan's Chemise SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roland L. Pelland
- Entry: 256
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol's To Victor Go The Spoils CAA
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Highlanders To Boldly Go At Britestar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Thomas Lee Hossfeld
- Entry: 96
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Open Fire Van Folini Home
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Paloma Scalawag Vanguard
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Surefyre's Round About Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Ann Kennedy
- Entry: 83
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Havanese
- Name: CH Briarcliff's La Bamba
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Silvergate Aslan Crown Healer Rafael
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 168
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Slimline's Love Legacy Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard J. Lewis
- Entry: 88
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Treasures Dirty Dancing
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Blackforest's Cloud Nine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Entry: 1
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Montes Alpha-Argentina Ara
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.