Kokomo Kennel Club Greentown, IN 2019-05-19
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 668
Best In Show
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: ---
- Breed: Pointer
- Name: CH Monarch Laurent I Heart Stargazer
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 11
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 109
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
- Breed: Pointer
- Name: Wynnsong's Playing With Fire
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Golden Gait's Tiny Dancer
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Beachcliff Beast Of The Southern Wild
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 108
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite-Karob's Shaken Not Stirred
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: CH Blackwell Whiskey Bent And Hellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: 126
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cypress Bay's Deal Me In At Darbydale
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Dreamekatcher Kasaan's Ketch T' Fortune
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH II Drago Gryphon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 57
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Rhythm And Blues
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Supermarine Spitfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 103
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 71
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest's Hunka Burnin' Love
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 86
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 4
- Breed: Barbet
- Name: Celeste Biscay's Lapis Lazuli
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.