Fargo-Moorhead Kennel Club, Inc. West Fargo, ND 2019-06-01
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 514
Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Valentina of Majenkir
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Anderson
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 141
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Inselheim Western Mocha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 55
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Valentina of Majenkir
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Basset Hound
- Name: Delightful Dolores V. Grunsven
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Thaon's Speedway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 83
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Mount Olympus Rokq Like A Hurricane
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Awanuna & Sno Quests Let The Wind Blow
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: CH Camelot's A New Hope
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Schoental's Reginald
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 32
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Glacieridge Strictly Spunk
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Marimoor's Knight Ryder Of Cedarbriar
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS K-Dee's Diamonds and Pearls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry L. Stacy
- Entry: 56
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Kismacko Nacsalnyik
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Rejoyce's Little Miracle
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 69
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Stoney's The Next Generation
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Katzenjammer Behold Leader In Style
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Luvit Dalnavert Awesome Tropical Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 65
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Amberlyn's A Legend Begins
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Rough Collie
- Name: Longview Highcroft Houdini
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Vincent G. Mulligan
- Entry: 7
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.