Shenandoah Valley Kennel Club, Inc. Fishersville, VA 2019-06-06
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 619
Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Charlize Sutton
- Breed: Russell Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 193
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHB Ador's Sapphire Solitaire
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Olivia Persinger
- Breed: Wirehaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 193
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Dogwood Amsterdam I AM
Sporting Group
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 137
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Mystic Acres Waterford Rowan
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: 76
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Angela J. Porpora
- Entry: 76
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Demavand's Amorok Kiowa
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Schohaus Let The Sunshine In
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Blue Line's Detective Dianna
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: Lucky Hit Sonra Gazi Of Cedar Rise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 106
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHS Floriday's New Tide Risin @ Rip It Up
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceited Just Convinced
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Polly D. Smith
- Entry: 55
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
- Breed: Pug
- Name: GCHB Whispering River's Magical Star Of Belaire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 84
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS Flolin Cynara Time To Shine
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly D. Smith
- Entry: 82
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Samilyns Rumor Has It
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Dynasty's Photo Finish CA BCAT
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Smallwoods The Virginian Out Law
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.