Taconic Hills Kennel Club, Inc. Yorktown Heights, NY 2019-06-07
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 426
Best In Show
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 1
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Flying Tigress's Just A Little Bit Of Luck
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: ---
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Marja-Tu Chu Single Strand
Sporting Group
- Judge: Mr. Howard M. Yost
- Entry: 100
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: Pointer
- Name: GCH Marjetta Sweet Annie
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Cheza's Rapids Ahead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Howard M. Yost
- Entry: 44
- Breed: Whippet
- Name: GCH Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Ina's Fashion Divine
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Liza Minnelli Of Malabo APD
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Saranan's Child Of The Wind With cranston Hil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 74
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Cane Corso
- Name: Jeremias Gran Bel Cane
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Faraway Black Star
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Pyrless & Ashby She's All That!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Knowlton A. Reynders
- Entry: 35
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHG Breezy's Charming Con Artist
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Elsinore Perfect Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 56
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Pug
- Name: GCHS Valenta's Chasing Waterfalls
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Peri's Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 25
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's Eye Eye Eliott
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Framke's Amos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David L. Anthony
- Entry: 50
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Bill Avram Of Carters Creek
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Timberwinds Magical Mystery Tour PCD BN RA
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Ha'Penny Harwood Brave Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.