Snake River Canyon Kennel Club of Idaho Filer, ID 2019-06-11
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 447
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Junior Showmanship
- Judge: Col Harold R. Brizee
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 125
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Spring Fever Rock Paper Scissors
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Col. Harold R. Brizee
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 125
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Silver Fox Life Of The Party CA
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 88
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Millette's Game Player
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Vabril Vorax Rex Mex (Czarnecki)
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Conquest's Maze Runner
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Col. Harold R. Brizee
- Entry: 51
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Pheron's Reboot The Mission
- Breed: Borzoi
- Name: CH Zabava Now Or Never
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Paul F. Willhauck
- Entry: 90
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol's To Victor Go The Spoils CAA
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris's Kountry Poker Face
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 22
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Keadeen's Happy-Go-Lucky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 46
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams
- Breed: Havanese
- Name: CH Briarcliff's La Bamba
- Breed: Papillon
- Name: GCHG ET's Hot Toddy For Micdic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Col. Harold R. Brizee
- Entry: 36
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Silveroak's Oh No She Didn't
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Barkee All That And More
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 81
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna CA CGC TKI
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Vaudevillian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.