Clackamas Kennel Club Canby, OR 2019-06-23
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1531
Best In Show
- Judge: Mrs. Ruth Kirby
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ruth Kirby
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Ruth Kirby
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joan P. Anselm
- Entry: 658
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Brill Padme Dark Passion
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Ruth Kirby
- Entry: 41
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joan P. Anselm
- Entry: 658
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Sporting Group
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 248
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS All-Time's Doing It Disney Style CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Smoketree's Encore
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Mi Jean's A Piece Of Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Kai Wang
- Entry: 207
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Sweet Creek's Roche Rouge RN TKN CGC
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Majenkir Thunderstruck White Storm Rising
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan P. Anselm
- Entry: 308
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Wolvereen Downthehilltosyntari BCAT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Emerald's Special Effects @ Miramax
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: Canton Sur Hot Fudge
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Vicdory's Unleash The Dark Knight RN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Melinda L. Lyon
- Entry: 114
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Blastaway Spitfire Sophia
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Bonefy's Ruby Tuesday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 196
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Cheri-A Wingo Lord Paddington
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Grace Fritz
- Entry: 234
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Ken's All Puff No Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 224
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Austlyn Country Girl Is Sassy
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.