Greater DeKalb Kennel Club De Kalb, IL 2019-07-07
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 573
Best In Show
- Judge: Mr. James M. Brown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James M. Brown
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Spring Krickeberg
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Anichini
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB HR Putt'N On The Ritz For Tervalla BN CDX RE PT HSAs XF AX
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: 82
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Summits Fireline Medal Of Honor
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 38
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Exquisite Royal Majesty of Elation
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 130
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edera Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Lavish's Brut Premier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 48
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon's Extreme Gamer
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Blaesing Sharob's Divine Dynasty
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Meadowlake I'm No Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: 100
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Thai Silk Ixclusive Priority
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Jwilson's B-Loved Polar Express
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS KJ's What About Bob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: 64
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.