Putnam Kennel Club, Inc. Carmel, NY 2019-07-19
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 392
Best In Show
- Judge: Ms. Janina K. Lauriin
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Janina K. Lauriin
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
Junior Showmanship
- Judge: Barbara Pessina
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry W. Temple
- Entry: ---
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Barbara Pessina
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Hailey Gillotti
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry W. Temple
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Flying Tigress's Just A Bit Of Luck CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 51
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Argons Purple Rain RI CGC TKI
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Frakari'sRuffAndReady
- Breed: Pointer
- Name: GCH Marjetta Sweet Annie
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Tangleloft Full Steam Ahead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 72
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Lionlamb's Dark Horse
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Aziz Reatha Allihan
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry W. Temple
- Entry: 72
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Hi-Tech Champagne Crystal Rose
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Thalassa'sTeaBiscuitVBigrock
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH CrystalRun'sGladiator'sTributeCGCTD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Kathi Brown
- Entry: 42
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Juger Edelweiss Prince Lionheart
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Giles Hill Tammie Norrie
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 44
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHB Sky's The Limit S Lipetskih Ozer
- Breed: Papillon
- Name: CH Gala's Something Royal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gay Kuehnel-Hisatake
- Entry: 33
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Salishan Teacher's Pet
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Delmist & Tara's Marbeelous Martin
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Astarz Enchanted Dream Quest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Barbara Pessina
- Entry: 78
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Traveler's Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Colbyhaus Marden's Flash Dance Gsdstyle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.