James River Kennel Club, Inc. Salem, VA 2019-07-31
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 906
Best In Show
- Judge: Linda Reece
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Reserve Best In Show
- Judge: Linda Reece
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Linda Reece
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 247
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Linda Reece
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Lindsay Meyers
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 247
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Pandora Thor
Sporting Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 185
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Legacy Oak Emperor
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Chuck Trotter
- Entry: 101
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Raydachs Riverwood Ready Aim Fire!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Alberto Berrios
- Entry: 131
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Terry Berrios
- Entry: 99
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Conceited Just Convinced
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG The Black Magic Woman Of Braveheart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: John Constantine-Amodei
- Entry: 133
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Highlands Dance Of The Valkyrie V Kisa
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Pat Trotter
- Entry: 95
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James Moses
- Entry: 153
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Qubic's Tru Blu At Peek-A-Boo CD PCD BN RA CGC
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Podpora Z Rawipon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: James Moses
- Entry: 5
- Breed: Barbet
- Name: Hickory Tavern Extravaganza
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.