Saratoga New York Kennel Club Ballston Spa, NY 2019-08-07
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 505
Best In Show
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Matilda Reck
- Breed: Flat-Coated Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 175
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Johanna Green
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 175
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS RosemontGoodspice EZ Spells Trouble On The Free Range
Sporting Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 85
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Hillock's Jack Daniels, JH RA RATN WCX CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 73
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mata Hauri Virtuoso In The Jungle
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Bookstor & Albelarm's Z For Rothschild
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB Blackdales Wrecking Ball SW
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Tamboer N'Tarlyn's Copper Beech ML
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 93
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Old Mission's As You Like It CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Mustangs Brickyard Ikon
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Seabury's Made To Measure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 34
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Avalon's Rocket Man @ Rexroth
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS RosemontGoodspice EZ Spells Trouble On The Free Range
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Dianne P. Miller
- Entry: 88
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH KBPride Scottish Warrior's The Lion King
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: 45
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Riverside N Novus Greenfire
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Whitebred's Ghost Writer
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Marquis Just Bringin' The Bling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 81
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Timberwind's Fly Me To The Moon BN RN CGCA CGCU CAX THD FDC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.