Des Moines Kennel Club, Inc. Des Moines, IA 2019-09-07
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 906
Best In Show
- Judge: Wendy Maisey
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Creek House Top Hat N Tail
Reserve Best In Show
- Judge: Wendy Maisey
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
Junior Showmanship
- Judge: Rebecca Riggs
- Entry: 31
- Class: Master
- Name: Alison Yoho
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Andrea Bradford
- Entry: 336
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Rebecca Riggs
- Entry: 31
- Class: Master
- Name: Kately Heiman
- Breed: German Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Andrea Bradford
- Entry: 336
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Riverroad Busy Being Fabulous
Sporting Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 191
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Venture's Solstice Somewhere In The Time Between
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Aladdin's Twist Of Fate Tastic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Gloria L. Geringer
- Entry: 99
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon'so Speedway
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Gwencalon's Aurora Borealis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 179
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Creek House Top Hat N Tail
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Von Wertz's I Will If You Will
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Antaras Blue Eyed Floozy
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Rendition's Diamonds Are Forever
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Andrea Bradford,MD
- Entry: 46
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Glaurieus Goes Supersonic
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Cairndale Argyle Swedish Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Judi Bendt
- Entry: 199
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Bella Luna Rosa
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Marchog McDenium
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 105
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patricia Hastings
- Entry: 82
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Nancy Johnson
- Entry: 5
- Breed: Biewer Terrier
- Name: BFF's Queen Roxanne
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.