Warren County Kennel Club of Ohio Wilmington, OH 2019-09-08
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 582
Best In Show
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Eva Engel
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. E. A. (Skip) Thielen
- Entry: 578
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Chase Jovial En Vogue
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Alicia Parra-Flores
- Breed: Border Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. E. A. (Skip) Thielen
- Entry: ---
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Summer Hill King Mai Tai
Sporting Group
- Judge: Mr. James Brown
- Entry: 99
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Be-Fit's Ice Dancer
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Poet N' Ultima's Repeat Performance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Neena L. Van Camp
- Entry: 63
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Kalina Ableaim Hats And Fashions DS SC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 129
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avatar Stormin' Back To The Future
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Mirabel Endless Love CGC TKN BCAT
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Ayehli's All Hands On Deck CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 55
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Camio's Charred Oak
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Horrieglen Dare To Dream FDC CA BCAT CGC TKN
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Halcar Alphaloup Foriegn Affair
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Cyntu's Abracadabra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Neena L . Van Camp
- Entry: 67
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Hooray Henry V. Tani Kazari
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin Voice Of The Irish
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Randalets Sunnyside Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James Brown
- Entry: 57
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB RSVP @ ByRequest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Evie Sullivan
- Entry: 109
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
- Breed: Puli
- Name: GCHS Moonshadow Mind Games
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Heatherfield Legacy Of Love
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Pabiaga's New Kid In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.