Brandon Kennel Club of Mississippi Jackson, MS 2019-09-12
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 469
Best In Show
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Shannon Piquet
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 117
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: Hawkeye's Lighthouse
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Harmoni Plana
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 117
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Moondance Hunt For The Win
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 57
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Shanajen's Like A Rock
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Southern Flash's Cloud Runner
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 66
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC CGCA NAJ BCAT
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 50
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Wildwind's North To Alaska
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 36
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 77
- Breed: Havanese
- Name: GCH Kolmar's Material Girl Of Del Adora
- Breed: Pug
- Name: GCH Charmin n Toylands It Don't Come Easy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Scotlass Summer Magic At Arrowbien
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Langston Motion In Limine @ Cheral
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Roger Hartinger
- Entry: 96
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Legaxy Majesty's One Way To The Beach
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 80
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Skidmore's Gone With The Win
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat A Date To Remember
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Ceilidh's If I Can Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.