Cape Cod Kennel Club, Inc. Falmouth, MA 2019-09-15
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 906
Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jennie Hynes
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Lily Brenner
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 321
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebble's Run
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jennie Hynes
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Havanese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 321
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Beachside Dox The Perfect Partner MS
Sporting Group
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 170
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Aquarious Immabe Trouble
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 100
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Reedly Road Supreme At Hallam
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Sto Alberto's Angel In Bluejeans At Starline
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 141
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Silverback's Wind Of Fate
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Cnsand Ardanwood It's Good To Be King
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 84
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Saredon This Is England
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: 84
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Extra Urchin Olice Oil
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: 126
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Planett's Fly Me to The Moon
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Still River Sterling Hometown Hiro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 126
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Last Man Standing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 4
- Breed: Barbet
- Name: Nuphar's Bonus Points
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.