Donner Trail Kennel Club, Inc. Dixon, CA 2019-09-22
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 889
Best In Show
- Judge: Dr. Kenneth H. Levison
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Kenneth H. Levison
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carla M. Mathies
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Lilly Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael Yates
- Entry: 329
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carla M. Mathies
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael Yates
- Entry: 329
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lori L. Nelson
- Entry: 113
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Clussexx Got The Go Ahead From Stonecroft
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Larcan's Meyer Made Lemonade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Lori L. Nelson
- Entry: 118
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws CGCA JC RN TKN
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Shadowridge Kylie's Song Of Joy
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Noble Legacy's Tango
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. V. Cherie Holmes
- Entry: 187
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sunkaska N Arctic Fox It Takes Two CGC TKN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Chien D'Eau Feel The Bern De Remis
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Brinka Blings Keepsake Sudden Impact
- Breed: Boxer
- Name: GCH Irondale's Thunderstruck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sally George
- Entry: 102
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Brisline's E-Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 136
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pomeranian
- Name: CH AllStar Poms Bravo My Love Pele
- Breed: Maltese
- Name: GCH Dirraus Evaristo
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH KC's Take A Moment To Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Yates
- Entry: 108
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH MTS Aukai Iconic
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Hallmark Heartbreaker Dream Maker
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kens All Puff No Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 107
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Westar Aratone Wildflower BN RI TKN CGC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Tebe Nobe Allie V Dream True-Norhaus
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Smithshire's Clear Red Celyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sally George
- Entry: 2
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill's Earth Wind & Fire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.