Bonanza Kennel Club of Carson City Carson City, NV 2019-09-29
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 816
Best In Show
- Judge: Mr. Cathy H. Daugherty
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Verseau's Queen Of Everything V. EH RATO
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Lilly Angeline Bennett
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Colson Shanto
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 124
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Firle Oak Calofornia Chrome
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Lynann's Keeper Of The Flame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 66
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Xplorers Doi Inthanan
- Breed: Harrier
- Name: GCH Blythmoors Chance Of A Lifetime
- Breed: American Foxhound
- Name: Kiarry's Californiua Dreamin'
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Diablo's Back Alley Brawler CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 140
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Hanlon's Hurrican Captain Chaos
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Goldmyne's Limited Addition
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Lowenhohle Magical Phalin Perrin
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Driftless Master Of Ceremonies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 84
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Absolutely Here's To Me
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHG Thunder Roads Little Deuce Coupe
- Breed: Skye Terrier
- Name: Call Me Badou Jack Moravia Campanella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 116
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
- Breed: Pug
- Name: GCHS Kirby's Tazo
- Breed: Pomeranian
- Name: CH AllStar Poms Bravo My Love Pele
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 106
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Bulldog
- Name: CH Cappo's Polo Position
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 141
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Verseau's Queen Of Everything V. EH RATO
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Navarro's Freedom Fighter@Vagabond
- Breed: Border Collie
- Name: Alleymoon Curtain Call To Gladwyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.