Richland Kennel Club, Inc. Kennewick, WA 2019-09-29
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 969
Best In Show
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 36
- Class: Master
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 36
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Carlon
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
- Entry: ---
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto N Toprank Oooh Lala
Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 156
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Solivia's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down SDHF
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Rainsway & Cajun's Reese's Pieces
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 111
- Breed: Saluki
- Name: CH Scimitars Artic Hurricane
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Irishbrook's Sonoma Archangel Michael Of Serafim
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 180
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Karolaska Guardian Of The Moonlight
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Kibri-Lincoln Classical Gas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
- Entry: 60
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Claudia J. Seaburg
- Entry: 134
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Mavrik Tawny Mist Bohemia Xantia
- Breed: Pug
- Name: CH Diabolbric's BJJ
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Expelliarmus Alladin Magic Shine
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Gayel Daystar Gingerbread Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Claudia J. Seaburg
- Entry: 98
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Silveroak's Oh No She Didn't
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 188
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Woodside's Maxum
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Supreme's Amongst The Waves
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Coedwig's Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
- Entry: 6
- Breed: Mudi
- Name: Cruzyn Firefly RA NF CA BCAT TKA CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.