Oak Ridge Kennel Club Harriman, TN 2019-10-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 536
Best In Show
- Judge: Jan Paulk
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Jan Paulk
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X'Sells Kiss-N-Tell
Junior Showmanship
- Judge: Lisa Graser
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jon Cole
- Entry: 339
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC NAJ BCAT CGC TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Lisa Graser
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Bobby Brown
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jon Cole
- Entry: 339
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Sporting Group
- Judge: Dr. Bob G. Smith
- Entry: 69
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Nautica's Good Time At Inspiration TKN
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Passion N Powderhorn Only Game In Town DN
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Cameo Siloet's Gold Coast Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Alberto Berrios
- Entry: 82
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Quest Straight From The Heart Of Celtic Lore
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC NAJ BCAT CGC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Terry Berrios
- Entry: 81
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Aegis Captain Chunk
- Breed: Boxer
- Name: Brisbane's Bad Romance
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Marbendale's Sound Of Rhythm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 37
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Dreamtime's Sweet Treat
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Pasiro Gigiotto Figotto
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Bravo Red Devil At Shadowland
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Rocky Top's Sweetest Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Lisa Graser
- Entry: 98
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 76
- Breed: Keeshond
- Name: CH Ashbrook's Just A Trucking'
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB A Groot
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Xu-Fei Platinum Strait To Dah-Lei-Woo Blondie
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Hi Tide Summer Fling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Lloyd Graser Jr.
- Entry: 93
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X'Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Elite's Under The Mistletoe At Quest
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Serteperti Alinsca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Jon Cole
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield Kinky Boots LC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.