Lizard Butte Kennel Club, Inc. Boise, ID 2019-10-10
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1549
Best In Show
- Judge: Mr. David Haddock
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Haddock
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Cameron Riegel
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Lila Holberg
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 509
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Cameron Riegel
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Victoria Lebsack
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 509
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHG Timaru Serag Mounir
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 307
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Highfield Heywire Reece Best Of The Best A DD'S JH
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Italix Georgiana
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Genesee On Tap MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 172
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Kaleonahe's & Relic Flower Power For Zamaradi SC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donna Beckman
- Entry: 219
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle's Sonnenschein Big Tex
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Ederra's Dodger Blue of Glacier Creek
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Timaru Bekci Ays
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Rybrook's Appearance Rules The World CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 126
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Evalyn Gregory
- Entry: 187
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS NanTam Voyager
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 179
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's Simply Bulletproof
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Hallmarks Heartbreaker Dream Maker BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 181
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok Magic Mike UD MX MXJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
- Entry: 9
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Owlspoint Confess Trouble At Claddagh
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.