Catonsville Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2019-10-11
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 767
Best In Show
- Judge: Mrs. Dee Hyde
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Dee Hyde
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 280
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 280
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Alegna's Everybody Knows Your Name
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 128
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewind's Ida Bomb CA JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Kristen's N Ashmore's Family Ties
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Rose Mountain's Pink Legacy TKN
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 98
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Raydach's Riverwood Ready Aim Fire!
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mata Hauri Virtuoso In The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 106
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Jalyn Top Of The World
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Boundless Carpe Diem
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 98
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tita's Lazarus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Stephanie S Hedgepath
- Entry: 90
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Tokie Turn The World Around
- Breed: Havanese
- Name: CH Nauti Pardon The Interruption
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Beverly A. Drake
- Entry: 139
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Skyline's Path To The Highest Peak AX MJX OF2B TKI
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Deep Sea Back In Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 105
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS Mariposa De La Brise
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Du Tchibo D'Ebene
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Derek Hyde
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Xtreme One In A Maxamillion
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.