Saw Mill River Kennel Club, Inc. Augusta, NJ 2019-10-11
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 495
Best In Show
- Judge: Mrs. Toby B. Frisch
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Toby B. Frisch
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Phoebe Booth
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Lang
- Breed: Irish Red and White Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Phoebe Booth
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Kara Swartwood
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Helene Nietsch
- Entry: 106
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Argon's Purple Rain RI CGC TKI
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Foxrun's Ready, Aim, Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Kenneth H. Levison
- Entry: 80
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Whippet
- Name: CH Willowisp's The Shadow Of The Waxwing
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH Sidearm I Am Ironman
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield-Sanchu Poppycock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 110
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHG RayPat's Chip Off The Blarney Stone
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: CH Baez La Leona Dormida
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael D. Buckley
- Entry: 18
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN RN CGC
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood CGC
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHG Breezy's Charming Con Artist
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH River Ridge Total Eclipse Of The Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marjorie A. Tuff
- Entry: 58
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Kellene Backseat Boy
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Tebo Anji An American Girl
- Breed: Pug
- Name: GCH Lordship's Uptown Funk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bill Lee
- Entry: 24
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Karma's Lunar Blazing Jet Star RI
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Bigstars Babyface Bandits Valor
- Breed: Dalmatian
- Name: Dill Valley's Time To Dream CGCA CGCU TKP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Marjorie A. Tuff
- Entry: 99
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Solange Viva La Vida
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.