Catonsville Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2019-10-12
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1048
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Beverly A. Drake
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Lorenti
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alfred J Ferruggiaro
- Entry: 428
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Skyline's Path To The Highest Peak AX MJX OF2B TKI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Beverly A. Drake
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Kenzie Bober
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 428
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Riverside Storm Surge
Sporting Group
- Judge: Mr. Derek Hyde
- Entry: 176
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn
- Breed: Pointer
- Name: CH Quail Hollow Just Sayin At Corwyn
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS CLussexx Another Day In Paradise
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Farhill's Pride And Prejudice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Dee Hyde
- Entry: 134
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: Azawakh
- Name: Tera Ayur -Es-Sahel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Rick Blanchard
- Entry: 130
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Addox's Sparkling Sapphire
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Isn't She Lovely
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 101
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Havannah
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Cross The Rubicon Korvin Ray
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 127
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Rosehill Leed Singer CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Stephanie S Hedgepath
- Entry: 209
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Slimline's Love Legacy Truth
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Lorado's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 165
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Heathererfield Wait A Cotton Pickin Minute
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Du Tchibo D'Ebene
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS Mariposa De La Brise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 4
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Galileo Venator D'Ursus
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.