Tri-Star Kennel Club of Williamson County, Tennessee Lebanon, TN 2019-10-12
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 827
Best In Show
- Judge: Patricia Sosa
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
Reserve Best In Show
- Judge: Patricia Sosa
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
Junior Showmanship
- Judge: Mary Lee
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Skyelar Williams
- Breed: Berger Picard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luis Sosa
- Entry: ---
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Baha Persian Of Interest CD RN SC OA MXJ NF TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mary Lee
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Anisa Drake
- Breed: Neapolitan Mastiff
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luis Sosa
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Sporting Group
- Judge: Ann Savory Bolus
- Entry: 98
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Remedi's Churchill Downs
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sovran's La Rejouissance
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher's Busy Bein' Fabulous DJ JH
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Valhallas BRF The Man In Black SH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bill Shelton
- Entry: 119
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Estet Classic Illusive At Barkshire
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Bill Shelton
- Entry: 157
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Bijoux Della Vecchia Roma ll
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Barbara Alderman
- Entry: 75
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Flawlessly I Mustache You A Question
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Aurelia Hjo Got The Spirit CAA FCAT CGCA CGCU TKN
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Zrules Panache
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 140
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-Jon's It's Raining Sugar
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Tudorose Rhythm N Blues
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Desert's Vagabond Wind
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Luis Sosa
- Entry: 107
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Alitara's Starstruck At Edencrest
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 131
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota Elita
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean Copperridge Paint By Numbers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 4
- Breed: Mudi
- Name: Ragyognak Csillagok Alkony RN FDC OA OAJ NF CGC TKA
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.