Elgin Kennel Club St Charles, IL 2014-08-24
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 846
Best In Show
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 97
- Breed: English Setter
- Name: GCH Merriman & Stardom Fire At Hidden Lane JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Skelos Amazing Ivy Grace CD
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Killara Ticket To Ride At Greymorn CD RE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 93
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Vintage Shadow ML
- Breed: Borzoi
- Name: CH Anotak Arctic Frost
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Feenreich's Buddy Of Country Time CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 155
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Pic's Rock On Kinjack RE CD CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Tip 'N Chip's Ice Bear King
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: Blossom Hill's Magnificent Magnolia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 75
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Fyrewyre Fit To Be Tied
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kerrisel's Just One Look
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Imperials Kiss N Tell Aragon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 129
- Breed: Pug
- Name: GCHG Pocket's Jato Jetliner
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Fist Face Reloaded
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fredrick R Stephens
- Entry: 151
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Chubbette
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Grandslam The Skipper
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Mornigstar Jack Sparrow Black Pearl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 97
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Wildwood Kinikia Hear Me Roar
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Karizma's Argo Of Rowland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 2
- Breed: Sloughi
- Name: Taban Bohemia Genao
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.