Mattoon Kennel Club, Inc. Springfield, IL 2019-10-18
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 562
Best In Show
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: William Stone
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 153
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Wildisle Brie Good Golly Ms Molly
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Eva Engel
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 153
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Kinross Talisker Dark Storm
Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 91
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Sovereign's Legendary Disciple JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 76
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Laurel Frankly Speaking Let Me Be Frank
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Wildisle Brie Good Golly Ms Molly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 105
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's Let's Go Crazy
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 47
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Plk's Going For The Gold
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 93
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Havanese
- Name: GCHP That's Pullin' At Your Heartstrings
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Papillon
- Name: GCH D'Angelis Diaphanous Morning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 78
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Crespi's Archduke Armand of Bergamasca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 7
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Darmil Ain't No Saint
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.