St. Croix Valley Kennel Club, Inc. Lake Elmo, MN 2014-08-24
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1468
Best In Show
- Judge: Mr. Adrian W. Woodfork
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Adrian W. Woodfork
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Katon's Eye Of The Tiger V Morgenwald
Junior Showmanship
- Judge: Karen Wilson
- Entry: 51
- Class: Open Intermediate
- Name: Kami West
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: James Covey
- Entry: 317
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Claddegh's Artemis Violet Moon JH NA
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Militza's My Cherie Amour
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Chiffon Abbey Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 212
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Whippet
- Name: GCH Kamanda's New York Minute
- Breed: Greyhound
- Name: CH Lorricbrook Royal Picture
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Eric Liebes
- Entry: 283
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Katon's Eye Of The Tiger V Morgenwald
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Double Helix Tractor Tipping Biss
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'll Have Another V Braeside
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Sky's The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: MaretH K. Kipp
- Entry: 144
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bryr Rose Phoenix Rising
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Kuhlbreeze Voice Of Reason
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Jaxstocks Miss Demeanor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 149
- Breed: Pug
- Name: GCH Moonstruck's In The Pocket
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Pam Mar's I Am I Said Of Kylen
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah Glitz & Glamour At Lone Pine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Judith Daniels
- Entry: 117
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Ta Sen I Won't Dance Don't Ask Me
- Breed: Keeshond
- Name: CH Baronwoods Quantum Leap
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Rio's Ocho Loco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: William Stebbins
- Entry: 181
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Sundance Ringside Rumor
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Simcar's Venus
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Impact's Pop Rocks
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 15
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Silvermist Rise And Shine
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.