Western Reserve Kennel Club, Inc. Chagrin Falls, OH 2014-08-24
Posted by: -
Total Entry: 1009
Best In Show
- Judge: Anita Duggan
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
Reserve Best In Show
- Judge: Anita Duggan
- Breed: English Setter
- Name: CH Reidwood Just My Style
Junior Showmanship
- Judge:
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Elizabeth Edgerton
- Breed: Afghan Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anita Duggan
- Entry: 361
- Breed: English Setter
- Name: GCH Pine Hollow's What Can I Say For Millicent
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Darren Bowey
- Entry: 200
- Breed: English Setter
- Name: CH Reidwood Just My Style
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Reece Afterhours Periwinkle RN CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Darren Bowey
- Entry: 132
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Spirit Ridge Something Royal Of Rustic
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Gemdach Don't Blame Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joe B. Purkhiser
- Entry: 223
- Breed: Komondor
- Name: CH Nagyalma Yes I Can
- Breed: Great Dane
- Name: GCH MK Danes All Aboard The Crazy Train
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Daviik's Snowstorm Gussit
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Winning Colors Alexanders Greatest Folly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge:
- Entry: 61
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Spark Of The Divine
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Darren Bowey
- Entry: 107
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Havanese
- Name: GCH Ambler SherRex's Contagious Attitude
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Clarmarian Kiss And Cry
- Breed: Papillon
- Name: GCH Domino's High Priority
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Joe B. Purkhiser
- Entry: 90
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Hayden De L'etoile Procyon
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Deborah L. Anthony
- Entry: 160
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Laralee's Queen Of Hearts At Diamante Nero CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joe B. Purkhiser
- Entry: 1
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Black Majesty Stop Me If You Can
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.