La Porte County Kennel Club Fort Wayne, IN 2019-10-31
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 733
Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 3
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 3
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: ---
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 145
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Sovereign's Legendary Disciple JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 74
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Kimani's Fire Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 116
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG DoMarco Abracadabra
- Breed: Akita
- Name: CH Okami's Consider It Done RN CGCA CGCU TKA
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Wolvereen Downthehilltosyntari BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 84
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Hiwater Steuer's Eye Of The Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 141
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 85
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendl's Barefoot Bandit
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 82
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH Lepshi Valente Harus CM JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.